První postřehy z Cape Town

Z Prahy je to přes Doha do Cape Townu rovných 11 864 km. Pro někoho, kdo nemá rád létání, a většinu letu úzkostlivě poslouchá chod motorů a z tváří letušek se snaží vyčíst nenadálý problém, je to poměrně dlouhá trasa.

Avšak o to víc si pak užívám přistání a pevnou půdu pod nohama. Kdybychom snad přistáli ve věznici Guantánamo nebo v tovární oblasti v Bangladéši, má radost by byla stejně velká, neboť se jedná o čirou radost ze života.

Cape Town nás uvítal podmračenou oblohou, avšak s příjemnou teplotou vzduchu. Ze zimy do léta, mám ráda tuhle změnu. Jako bychom necestovali 24 hodin, ale několik měsíců, a přeskočili tak celé roční období. Byť je Cape Town druhým největším městem v Jižní Africe, sídlem jihoafrického parlamentu a v roce 2014 byl New York Times i Daily Telegraph vyhlášen „best place to visit“, letiště přívaly turistů neočekává. Je maličké, menší než naše pražské letiště, což se po takovém trmácení tuze hodí. Nechcete bloudit hodiny a vyčkávat na razítko vstupu do země v kilometrových frontách.

Welcome to Cape Town! Razítko máme, zakoupíme místní sim kartu, z bankomatu vybereme prvních pár jihoafrických randů a hurá objevovat město.

Máme štěstí, neboť zde máme kontaktní osobu. Mignon nás už na letišti očekává a je velmi milé v tak vzdálené zemi vidět známou tvář. Před cestou nás obdařila řadou tipů včetně doporučení, kde se ubytovat. V městské části, která je rovněž jejím domovem a dle jejích slov se jedná o tu nejlepší volbu. Cestou z letiště míjíme první z mnoha slumů, které se v zemi nachází a teprve teď si pořádně uvědomujeme, kde jsme.

Cape Town: Kde se ubytovat?

Podél pobřežní promenády se blížíme k části zvané Cape Point. V této čtvrti žije převážně bílé obyvatelstvo a je tak považována za jednu z nejbezpečnějších lokalit v Cape Townu. „Přesto se rozhodně nevydávejte na promenádu po setmění,“ varuje nás Mignon, a doplňuje, že vlastně ani moc do ulic. Všechny domy, které míjíme, mají ploty chráněné ostnatým drátem doplněné bezpečnostním kamerami. Naše ubytování se nachází na hlavní třídě této čtvrti, Regent Street. Mignon bydlí dva bloky od nás a ještě ten večer (tj. za zhruba hodinu, neboť jsme přiletěli kolem 17h místního času) nás zve na večeři. Snad spánkový deficit ještě nějakou chvíli zvládneme a pozvání přijímáme.

Druhý den vyspáváme do devíti a energie se nám tak pomalu vrací. Mraky zmizely a venku nás čeká jasná obloha s letními teplotami. Když jsem ještě doma sledovala předpověď počasí pro Cape Town na následující dny, norští meteorologové hlásili kolem 20 stupňů. Zrádci. Teď je tu třicet a já lituji, že jsem z batohu vyndala na poslední chvíli několik letních triček.

Oceán je několik metrů od našeho hotelu, a tak naše první kroky míří právě tam. Nadýchat se svěžího vzduchu Atlantického oceánu, roztáhnout plícky (jak by řekla moje babi), ochutnat první jihoafrické pivko a zaslouženě chvíli relaxovat, neb zítra máme v plánu vyškrábat se na Lion´s Head. Nachází se jako kontrolní maják kousek nad čtvrtí Cape Point, máme ho tak pořád na očích. Místní Lion´s Head používají jako ověřenou rosničku. Je-li v odpoledních hodinách vrcholek v mracích, bude druhý den zataženo.

Na očích máme neustále i kontrasty, které městem rezonují. Slumy a chudinské čtvrti versus čtvrti s bazény a luxusními restauracemi. Je mi jasné, že s ubytováním v Cape Point a využíváním bezpečných Uber taxíků získáme jen kusý obrázek města. Města, o kterém se až do roku 1488, kdy oblast poprvé zmínit portugalský mořeplavec Bartolomeo Diaz, mnoho nevědělo. Dnes láká nejen turisty a dobrodruhy, ale také obyvatele okolních států v Africe. Ti sem míří s vidinou lepšího a bezpečnějšího života, než jaký jim nabízí jejich vlastní země. Slum jménem Khayelitsha nedaleko Cape Townu patří k největším slumům na světě, jeho populace se odhazuje mezi 400 tisíci až 1,2 milionem lidí.

Postřehy z Cape Town: Rady závěrem:

  • Jak cestovat ve městě? Nepohybovat se mimo hlavní turistické trasy, a přesto, že autobus je v těchto lokalitách bezpečný, doporučujeme používat Uber. Pohodlné a nijak finančně náročné řešení, navíc máte příležitost popovídat si s místními, dozvědět se zajímavé tipy a informace. Nebojte se využít i na delší vzdálenosti, např. do Simon´s Town či Stellenbosch.
  • Ubytování – pro ubytování v Cape Townu jsme zvolili Mojo Hotel. Velmi příjemný a nově zrekonstruovaný hotel nabízí v přízemí food market, večer navíc s živou hudbou. Posedět lze také na střeše hotelu, odkud je vidět na moře i Lion´s Head. Pokud nastane blackout ve večerních hodinách, naskytne se vám i pěkný pohled na hvězdy nerušený městským osvětlením. Obecně určitě doporučujeme čtvrt Cape Point nebo záliv Camp´s bay.
  • Blackout – každý den v předem vymezený čas na chvíli vypne elektřina. My jsme toto téměř nezaznamenali, snad jen jednou či dvakrát, když jsme zrovna byli na hotelu. Je dobré s sebou mít externí nabíječku.
  • Jídlo – gastronomie v Cape Townu je velmi různorodá a nám poměrně známá – japonské sushi, pizza, hamburgery, místní hodně jedí jehněčí a hovězí maso. V turistických oblastech jsou velmi populární i raw a vegan podniky. Ceny velmi podobné pražským.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *